Молдовський процес

Наприкінці липня 2009 року мені пощастило в складі міжнародної місії European network of election monitoring organizations (Європейської мережі організацій по спостереженню за виборами) потрапити до Республіки Молдова. Я був у числі міжнародних спостерігачів, які приїхали проводити незалежне спостереження за позачерговими парламентськими виборами.

Однак, так сталося, що за кілька днів до дня голосування до нас в готель, де проживали представники місії, прийшли працівники місцевої поліції та змусили мене з колегами прослідувати за ними у місцевий відділок. Там відносно мене та інших колег по місії були складені протоколи про вчинення адміністративних правопорушень. Зокрема, правоохоронці вказували, що ми порушили правила перебування на території їх республіки. Після цього нас супроводили до місцевого суду, де не дивлячись на мої та моїх колег заперечення було прийнято рішення про притягнення до відповідальності й депортацію у зв’язку із цим з країни. Того ж дня, не надавши мені з колегами можливості подати на місці апеляційних скарг на рішення про депортацію  і не чакаючи, коли постанова суду набере законної сили з м. Сороки в Молдові працівники поліції доправили мене і колег до паромної переправи на кордон з Україною (район Вінницької області). Виконуючи розпорядження керівництва місії ми залишили Молдову і повернулися в Україну.

В знак протесту проти таких дій відносно мене і моїх колег і у зв’язку з тиском на інших представників місія European network of election monitoring organizations змушена була достроково залишити Республіку Молдову.

Насправді ми з колегами нічого не порушували і подібні дії були звичайним переслідуванням неугодних незалежних спостерігачів. Підтвердив згодом це і тодішній Президент Молдови Володимир Воронін, який у день голосування 29.07.2009 року для ЗМІ повідомив, що депортовані представники місії мають кримінальне минуле та є організаторами «кольорових революцій» і тому їх було вислано з країни. Хоча всказане не було будь-чим підтверджено, а було вигадкою.

Я і мої колеги не змирилися із тим, що нас притягнули до відповідальності безпідставно. Тому, я підготував скарги на постанови суду собі та своїм колегам. І такі скарги на постанови Сорокського районного суду Республіки Молдова ми з колегами направили по пошті до Апеляційної палати міста Бєльці Республіки Молдова.

14 жовтня 2009 року Апеляційна палата м. Бєльці скасувала постанову про притягнення мене до адміністративної відповідальності, на підставі якої мене було депортовано, і направила справу на новий розгляд до Сорокського районного суду. А 11 листопада 2009 року Сорокський районний суд закрив справу. Такі ж рішення прийняли вказані суди і відносно моїх колег.

Таким чином, завдяки знанням молдовського законодавства і практики його застосування безпідставні політично мотивовані рішення Сорокського районного суду щодо притягнення до відповідальності мене та інших членів міжнародної місії ENEMO були скасовані.

Advertisements