Галерея

Правила балотування до сільської і селищної ради об’єднаної громади в 2017 році

29 жовтня 2017 р. відбудуться перші місцеві вибори у 201 об’єднаній територіальній громаді України.

У цій статті в форматі “питання-відповідь” спробую розповісти про особливості балотування на посаду сільського/селищного голови та депутата сільської/селищної об’єднаної територіальної громади.

Питання: Кого обиратимуть мешканці об’єднаних територіальних громад сіл і селищ під час перших місцевих виборів 29 жовтня 2017 року?

Відповідь: Виборці в новостворених об’єднаних територіальних громад (ОТГ) сіл і селищ будуть обирати відповідно сільських/селищних голів, а також депутатів рад об’єднаних громад. У той же час вибори старост проводитися не будуть.

Питання: За якою виборчою системою відбуватимуться ці вибори?

Відповідь: Вибори сільських та селищних голів об’єднаних територіальних громад відбуватимуться за мажоритарною системою відносної більшості. Тобто, за тією системою, яка була в попередні рази (наприклад, у 2015 чи 2010 роках).

Для проведення виборів депутатів сільських і селищних рад цих громад територію сіл/селищ та сіл, жителі яких добровільно об’єдналися в громаду, сільські/селищні виборчі комісії до 20 вересня включно поділять на одномандатні виборчі округи. Від кожного з таких округів до ради відповідної ОТГ буде обраний один депутат. У кожному з утворених округів переможе той, хто набере найбільшу кількість голосів з-поміж усіх кандидатів.

Вибори сільських та селищних голів ОТГ проводитимуться в єдиному одномандатному виборчому окрузі. Ним буде відповідна територія однієї об’єднаної громади, до якої увійшли кілька сіл/селище і кілька сіл. Виборці в межах цього округу обиратимуть одного голову. Перемогу також отримає той, хто набере найбільшу кількість голосів виборів відносно інших кандидатів.

Питання: Хто може балотуватися на посаду сільського, селищного голови, депутата об’єднаної територіальної громади?

Відповідь: Кандидатом на посаду сільського/селищного голови, а також у депутати об’єднаної територіальної громади може бути громадянин України, якому виповнилося 18 років і який не має обмежень, описаних у наступному питанні нижче.

Увага! Кандидатом може бути людина і без вищої освіти та/чи стажу роботи.

Важливо! Відсутність в особи зареєстрованого місця проживання («прописки») в конкретній громаді не впливає на право бути кандидатом у ній. Тобто, людина може бути зареєстрована за місцем проживання у Волинській області, а кандидатом у депутати бути до ради ОТГ у Рівненській.


Питання: Хто не може бути кандидатом на посаду сільського, селищного голови, депутата об’єднаної територіальної громади?

Відповідь: Не може бути кандидатом особа, яка:

– визнана за рішенням суду недієздатною;

– не є громадянином України;

– має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.


Питання: Чи може одна особа одночасно бути висунута і кандидатом у депутати сільської чи селищної ради, і кандидатом на посаду сільського або селищного голови?

Відповідь: Ні, не може. Якщо особа є кандидатом у депутати сільської чи селищної ради, то одночасно висувати її і на посаду сільського або селищного голови на цих виборах заборонено.

Питання: Хто має право висування кандидата на посаду сільського, селищного голови чи в депутати об’єднаної територіальної громади?

Відповідь: На цих виборах громадяни мають право висувати свої кандидатури через місцеві організації партій, які прийняли таке рішення, або шляхом самовисування. При цьому, якщо кандидат висунутий місцевою організацією партії, то необов’язково, щоб він був або є її членом. Закон дає можливість висування таким способом і безпартійним громадянам України.


Питання: Куди і в які строки особа-самовисуванець має подавати документи для реєстрації кандидатом у депутати або кандидатом на посаду сільського чи селищного голови?

Відповідь: Особа, яка як кандидат у депутати або на посаду сільського чи селищного голови хоче взяти участь у цих виборах, повинна звернутися із заявою про це до відповідної сільської/селищної виборчої комісії у строк з 25 вересня до 4 жовтня 2017 року включно.

Питання: Які документи разом із заявою про самовисування має подати самовисуванець для реєстрації кандидатом у депутати або кандидатом на посаду сільського чи селищного голови?

Відповідь: Перелік документів, які самовисуванцю необхідно подати до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатом у депутати селищної чи сільської ради, на посаду сільського або селищного голови об’єднаної територіальної громади є однаковим.

Так, людина має особисто прибути до відповідної територіальної виборчої комісії, пред’явити свій паспорт громадянина України та подати такі документи:

1) заяву про згоду на оприлюднення своїх біографічних відомостей у зв`язку з участю в місцевих виборах;

2) свою автобіографію, яка обов’язково повинна містити: прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім’ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

3) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (за попередній рік) за формою, встановленою Законом «Про засади запобігання і протидії корупції» (форма декларації) за попередній рік;

4) чотири фотографії кандидата розміром 4×6 см.

Питання: Чи існує затверджена форма заяви про самовисування особи в кандидати на посаду сільського, селищного голови чи в депутати?

Відповідь: Ні, обов’язкової до використання форми заяви щодо самовисування кандидата на посаду сільського, селищного голови чи у депутати об’єднаної територіальної громади чинними нормативно-правовими актами не затверджено. Тому такий документ оформляється із дотриманням загальних вимог до заяв, передбачених Законом «Про звернення громадян».

Питання: Чи повинен кандидат на посаду сільського, селищного голови чи в депутати подавати декларацію, якщо він ніде не працював?

Відповідь: Так, декларація подається обов’язково. Просто в ній вказується на відсутність доходів та майна, якщо у декларанта їх не було (ставляться прочерки у відповідних графах).

Увага! Декларація подається виключно в письмовій роздрукованій формі.


Питання: Чи має право сільська або селищна виборча комісія відмовити в реєстрації кандидата з підстав наявності помилок або неточностей у поданих документах?

Відповідь: Ні, не має. Відповідно до ч. 6 ст. 42 Закону «Про місцеві вибори» помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації цих кандидатів. Якщо ж таке трапиться, то потенційний кандидат може оскаржити відповідне рішення в суді.


Питання: За яких обставин сільська або селищна виборча комісія може відмовити в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного голови?

Відповідь: Сільська або селищна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного голови в разі:

1) порушення встановленого Законом порядку висування кандидата;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи-кандидата;

4) визнання судом кандидата недієздатним;

5) набрання щодо кандидата законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

6) виявлення такою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним головою (недосягнення 18-річного віку; згідно рішення суду особа не дієздатна; особа не є громадянином України; особа має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку на момент реєстрації кандидатом).

Питання: В який строк кандидат-самовисуванець на посаду сільського, селищного голови чи у депутати об’єднаної територіальної громади може припинити свою участь у виборах?

Відповідь: Кандидат-самовисуванець може припинити свою участь у виборах, якщо у строк до 9 жовтня 2017 року включно подасть письмову заяву до виборчої комісії, яка його зареєструвала, про відмову від балотування.

Важливо! Таку заяву після подачі відкликати вже не можна.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s