Захист під час допиту або обшуку

У випадку, якщо вас викликають в поліцію чи до вас додому або в офіс прийшли проводити обшук, то в таких випадках я надаю:

  • поради щодо того як себе поводити під час спілкування з поліцейськими;

  • консультації і роз’яснення з питань законності тих чи інших дій поліцейських;

  • послуги з підготовки оскарження рішень судів, рішень та дій поліції, органів прокуратури, Національного антикорупційного бюро;

  • послуги з представництва та захисту інтересів у відносинах з поліцією, органами прокуратури, Національного антикорупційного бюро і судами. 

    В т.ч. я поруч із клієнтом я можу бути присутній під час допиту та / або під час проведення обшуку його житла та / або офісу.

Декілька порад для тих до кого прийшли правоохоронці, щоб в квартирі / офісі провести обшук

Правило 1. Обшук у вас можуть провести на підставі ухвали слідчого судді, копію якої вам повинні вручити перед його початком (ст. 30 Конституції, ч. 3 ст. 236 КПК)

Зверніть увагу! Слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

Правило 2. Звяжіться зі своїм адвокатом і просіть, щоб приїхав та був присутнім під час обшуку. У присутності адвоката меншою є вірогідність, що хтось із правоохоронців, які прийшли проводити обшук, спробує вам щось підкинути.

Правило 3. Перед тим як у вас розпочнуть проводити обшук, попросіть час ознайомитись з ухвалою та зачекати поки не приїде ваш адвокат. Наполягайте, щоб обшук проводили лише у присутності адвоката і до його приїзду обшук не проводили. До початку обшуку, поки буде їхати адвокат, уважно прочитайте ухвалу і перевірте:

  • чи саме адреса ваші ім’я, адреса офісу / житла вказані у резулютивній частині такої ухвали;
  • чи вказаний в ухвалі перелік конкретних речей, документів або осіб для виявлення яких і проводиться обшук;
  • чи по цій ухвалі у вас раніше не проводився обшук (бо такі ухвали даєть право провести обшук лише один раз (ч. 1 ст. 235 КПК) ).

Якщо в ухвалі вказано не ту адресу за якою правоохоронці прийшли проводити обшук або по цій самій ухвалі у вас вже проводили обшук, то ви вправі не допускати їх до його проведення. Про будь-які недоліки в ухвалі відразу повідомте свого адвоката.

Правило 4. При проведенні обшуку повинні бути присутні дві не зацікавлені особи – поняті (ч. 7 ст. 223 КПК).

Правило 5. Під час проведення обшуку ви маєте право по телефону спілкуватися зі своїм адвокатом, якщо він не встиг приїхати (ч. 1 ст. 19 Конституції)Слідчий чи прокурор не може обмежити це ваше право з мотивів того. що це йому заважає проводити обшук.

Разом із тим, слідчий і прокурор має право заборонити будь-якій особі в т.ч. і вам залишити місце проведення обшуку або вчиняти інші дії, які перешкоджають його проведенню (ч. 3 ст. 236 КПК)

Правило 6. Під час обшуку звертайте увагу чи вам не намагаються присутні щось підкинути (наркотики, зброю тощо) і не беріть в руки речей, які вам дає слідчий для огляду. Так як вони можуть бути підкинуті і під час дотику до них ви можете залишити на них свої відбитки пальців.

Правило 7. Перш ніж вирішити чи підписувати протокол обшуку перечитайте його уважно. Якщо є зауваження до його змісту чи знайденого у вас, то впишіть їх у протокол. Вкажіть. що не тау. Якщо підписуєте протокол, то зверніть увагу, щоб в ньому не було пустих місць, де може бути в подальшому щось дописано. Якщо вони є, то поставте у вказаних місцях закреслення “z” чи ін.

Правило 8. Проведення обшуку фіксується в протоколі, навіть якщо його проведення фіксується на відео. Другий екземпляр протоколу відразу по завершенню обшуку вручається тому в кого він проводився або присутнім повнолітнім членам родини, чи представнику. Також, якщо за результатами обшуку були знайдені та забрані документи або речі, то складається їх опис, другий примірник якого вам теж повинні лишити (ч. 9 ст. 236 КПК).

УВАГА! Виходячи з положень рішення Конституційного суду України від 30.09.2009 р. у справі № 1-23/2009 та листа Генеральної прокуратури України від 22.02.2016 року за № 0416-36 вих-82окв-16 допус адвокатів до участі у проведенні обшуків та інших слідчих дій є обов’язковим.

Дії слідчого, прокурора щодо обшуку та / або вилучення певних речей чи документів ви маєте право оскаржити. Якщо ухвала про обшук містила недоліки, то можна домагатися, щоб знайдені під час проведення обшуку речі / документи були визнані неналежними доказами.

Умови оплати: за домовленістю

 

Мною в 2016 році пройдено підвищення кваліфікації по темам, які стосуються захисту адвокатом інтересів клієнта на стадії досудового розслідування та участі в якості захисника у суді.